Proteīna nodrošinājuma izaicinājumi – kā risināt?

Par barības devas proteīna pietiekamību var secināt, ja samazinās piena urīnvielas saturs. Pēc urīnvielas gan droši var veikt vērtējumu tikai tad, ja tiešām tiek ēdināta stabila barības deva, un ikdienā rupjās lopbarības nemainās. 

Šoziem sastopamies ar proteīna nodrošināšanas izaicinājumiem. Iespējami vairāki scenāriji:

  • Pat laicīgi pļautas zāles skābbarības satur ļoti zemu proteīnu;
  • Zāles skābbarības proteīns, ja tās sagremojamība ir zema, nepārstrādājas efektīvi;
  • Proteīna vajadzība ir lielāka izēdinot kukurūzu;
  • Jau tradicionāli populārajām proteīna barībām būtiski cēlušās cenas, pie kam tirgū rapša raušu nav pietiekami, lai nodrošinātu Latvijas saimniecību vajadzības.

Proteīna optimizēšana slaucamo govju ēdināšanā iespējama, pievienojot urīnvielu.

Par barības devas proteīna pietiekamību var secināt, ja samazinās piena urīnvielas saturs. Pēc urīnvielas gan droši var veikt vērtējumu tikai tad, ja tiešām tiek ēdināta stabila barības deva, un ikdienā nemainās rupjās lopbarības. Ar rupjās lopbarības nemainību domāts, ka masai, ko katru dienu liekam barības devā, jābūt vienādai. Ja zāles skābbarības uzglabāšanas bedre ir kā torte no dažādiem slāņiem, kur apakšā vairāk mitra āboliņa masa, bet augšā sausa stiebrzāļu masa, tad mikserī jāieliek gan viena, gan otra. Ja vienu dienu notiks tā, ka vairāk iemaisīsies mitrā āboliņa masa, bet citu dienu iemaisīsies sausā stiebrzāļu masa, tad ēdināšanas novērtējumā kā rādītāju piena analīzes izmantot nevar.

Barības devā izmantojot urīnvielu, vēlams panākt noteiktu slāpekļa un sēra attiecību (13:1).

Ieguvumi:

  • Iepirkt rapsi, soju un citus proteīna barības līdzekļus vajadzēs mazāk;
  • Būtisks izmaksu samazinājums;
  • Atbrīvojas vieta spureklī un to var aizpildīt ar rupjo lopbarību vai paaugstināt enerģijas bagātu produktu īpatsvaru.

Produkts ViloMin Urea 80/20 papildināts ar sēra saturošām izejvielām, lai nodrošinātu pareizu N:S (slāpekļa un sēra) attiecību. 

Citi raksti